907

Zinedine Zidane

O. Š.
0
Vjerovatno svaki ljubitelj fudbala nikada neće zaboraviti 110. minutu finalne utakmice Svjetskog prvenstva 2006. godine. Reprezentacija Italije stigla je do finala, prilično sretno, na noge tada moćnim Francuzima, koje je predvodio jedan od najboljih fudbalera svih vremena, neponovljivi Zinedine Zidane. Nakon što je rezultat nakon 90 minuta igre glasio 1:1, utakmica je ušla u produžetke. Igrala se 110. minuta kada je Zidane prišao stoperu Italije i milanskog Intera Marcu Materazziju i glavom ga udario u prsa. Zidane Vjerovatno nema niti jednog ljubitelja fudbala na svijetu koji tada nije u nevjerici otvorio usta ni podigao obrve. Uvijek staloženi i mirni Zidane da napravi tako nešto? Ma nema šanse! Ali, desilo se upravo to. Francuzi su ostali bez svog kapitena, koji je dobio direktan crveni karton, te potpuno demoralisani izgubili naslov svjetskog prvaka od majstora izvođenja penala. Italija je slavila sa 5:3. zidane-materazzi-world-cup-2006 Zidane je kasnije u intervjuu otkrio kako mu je Materazzi uvrijedio majku, te ga nazvao "prljavim arapskim teroristom" (Zidane vuče korijene iz Alžira). "Ne bih mu se nikada izvinio za taj udarac. Nikada! Prije bih umro", rekao je Zidane. Nakon tog crvenog kartona, Zidane se oprostio od profesionalnog fudbala. Tužan i nepravedan kraj jedne od najvećih fudbalskih karijera svih vremena. [youtube width="600" height="300"]http://www.youtube.com/watch?v=r_KKTLXgTIc[/youtube]