907

Sir Alex Ferguson

O. Š.
0
Danas je škotska legenda, Sir Alex Ferguson, najavio svoj odlazak u penziju. Ferguson je na Old Trafford stigao prije, pazite ovo, 9680 dana, odnosno 26 godina, kada većina današnjih fudbalskih zvijezda nije bila ni rođena. Legendarni Škot obilježio je jednu eru, ne samo Manchester Uniteda, već i svjetskog fudbala. Pred njim su padali najveći, a od Uniteda je napravio najtrofejniji engleski klub i pravu evropsku silu. Ove je sezone donio svom timu jubilarni 20. naslov prvaka Engleske, a ukupno je u karijeri sa Manchester Unitedom osvojio 38 trofeja, što ga čini daleko najtrofejnijim trenerom modernog doba. Sa Unitedom je osvojio 13 naslova engleskog prvaka, pet FA kupova, četiri Liga kupa, deset Community Shieldova, dva puta je bio prvak Evrope, osvojio je Kup pobjednika kupova, evropski Superkup, Interkontinentalni kup, Svjetsko klupsko prvenstvo... Osvojio je sve što se može osvojiti. United je u Premier ligi Engleske vodio čak u 1033 utakmice, a ostvario je skor od 624 pobjede, 237 remija i 172 poraza. Danas je objavio povlačenje, u 72. godini života. Vodiće voljeni klub još samo na dvije utakmice, protiv Swansea i WBA. Kada posljednji put izađe na Old Trafford, očekujte more suza, očekujte emocije kakve još nisu viđene. Ferguson je na Teatru snove nešto više od legende. Legenda je, recimo, Eric Cantona ili Ryan Giggs. Ferguson je nešto više od toga. On je Manchester United.