Kapiten preuzeo ulogu golgetera, Pjanić odličan, Hajrović i Ibišević zabrinuli Papeta

Učinak Zmajeva protekle sedmice

M. H.
0
Fudbalski reprezentativci Bosne i Hercegovine manje više imaju uspješnu sedmicu iza sebe. Asmir Begović savladan tek iz penala, Emir Spahić postigao čak dva pogotka za svoj Bayer u trijumfu u Nurnbergu, Miralem Pjanić bio je odličan u trijumfu Rome u Firenzi... Ipak, selektora Safeta Sušića može zabrinuti podatak da Izet Hajrović u već dvije utakmice protekle sedmice nije odigrao niti minut, dok je Vedad Ibišević presjedio jučerašnju utakmicu. Među tragičarima sedmice našao se Sejad Salihović, koji je promašio penal u Bremenu. Pogledajte kako su Zmajevi nastupali protekle sedmice: Asmir Begović (Stoke) – Stoke City remizirao kod Cardiffa (1:1), a naš golman savladan s penala. Bio ponovo na visini zadatka i jedan od najboljih pojedinaca u svom timu. Jasmin Fejzić (Aalen) – standardno dobar u domaćem remiju bez golova sa Insoglstadtom. Asmir Avdukić (Borac) – Borac sa čak 3:0 poražen u Širokom Brijegu, a Avdukić se utopio u sivilo svog tima. Emir Spahić (Bayer) – Bayer Leverkusen upisao je i drugu pobjedu od kada je trenersku klupu preuzeo Sascha Lewandowski. Apotekari su slavili u Nurnbergu sa 4-1, a susret je obilježio kapiten naše reprezentacije Emir Spahić sa čak dva gola. Gosti su poveli u 16. minuti sjajnim volejom Emira Spahića sa nekih 20 metara. U 81. minuti Spahić je postigao i 2. gol na susretu. Odlično je istrčao kontru i na asistenciju Sona lako postigao gol. Ovo je bilo dovoljno da ga portal Whoscored.com proglasi igračem susreta, uz sjajnu ocjenu od 8,8. Toni Šunjić (Zorya) – odigrao dosta dobrih 90 minuta u gostujućem remiju kod Metalist Kharkiva (1:1).U 76. minuti zaradio žuti karton. Zbog kartona propustio je nedjeljnu gostujuću pobjedu od 2:0 kod Volyna. Sead Kolašinac (Schalke) – odigrao veoma dobar meč u gostima protiv Stuttgarta. Iako je Schalke poražen sa 1:3, Sead odigrao dosta korektno, te bio jedan od najboljih pojedinaca u svom timu. Ognjen Vranješ (Elazigspor) – sa Elazigom slavio kod kuće protiv Gaziantepa 2:1. Naš stoper odigrao čitav meč, koji je bio na programu u ponedjeljak. Vranješ je u subotu također odigrao čitav meč, ali je njegov tim mininalno poražen u Bursi. Ervin Zukanović (Gent) – odigrao dobar meč u kojem je Gent kao gost sa 4:2 savladao Beveren. Zukanović je odigrao 90 minuta i dobio žuti karton. Ermin Bičakčić (Braunschweig) – nije konkurisao za subotnji meč protiv Bayerna zbog kartona. Bavarci rutinski slavili kao gosti sa 2:0. Mensur Mujdža (Freiburg) – zbog povrede nije konkurisao za tim, koji je kao domaćin sa 4:2 savladao Borussiju Monchengladbach i tako skoro osigurao opstanak. Sejad Salihović (Hoffenheim) – bio tragičar meča Werdera i Hoffenheima (3:1). Kod rezultata 2:1 promašio je penal. Salihović je odigrao čitav susret. Miralem Pjanić (Roma) – odigrao sjajan susret protiv Fiorentine u subotu. Roma u Firenzi slavila golom Nainggolana, a naš veznjak prema cijenjenom portalu Whoscored.com bio drugi najbolje ocijenjeni pojedinac na terenu, odmah nakon strijelca jedinog pogotka. Izet Hajrović (Galatasaray) – nije bio u srijedu u konkurenciji za sastav Galatasaraya, koji je kao gost u revanšu polufinala Kupa savladao Bursu sa čak 5:2 i plasirao se u finale. U subotu je Galata pretrpjela blamažu na domaćem terenu, kada je sa 0:4 poražena od Kasimpase. Naš reprezentativac ni u ovom susretu nije konkurisao za tim. Medunjanin Haris (Gaziantepspor) – odigrao čitav meč u gostujućem porazu kod Elazigspora (1:2), u susretu koji je odigran u ponedjeljak. U subotu je Gaziante ponovo poražen, ali ovaj put kod kuće i to zahvaljujući pogotku našeg Ermina Zeca. U susretu 30. kola Superlige Turske, Genclerbirligi je savladao Gaziantepspor. Medunjanin je igrao do 56. minute. Senad Lulić (Lazio) – nakon što je u prethodna tri duela u isto toliko navrata pogađao protivničke mreže Lulić je u subotu odigrao solidno za Lazijale, koji su uz dosta sreće remizirali na Olimpicu sa Torinom (3:3). Anel Hadžić (Sturm) – odigrao čitav meč protiv svog bivšeg kluba Rieda, koji je Sturm kao domaćin savladao sa 2:1. Tino Sušić (Hajduk) – ušao na početku drugog dijela u porazu kod Hrvatskog dragovoljca od 1:4. Avdija Vršajević (Hajduk) – odigrao čitav meč u srijedu protiv Hrvatskog dragovoljca. Utopio se u sivilo čitavog tima, koji je poražen s 4:1 u gostima. Zoran Kvržić (Rijeka) – ušao u 63. minuti u pobjedi nad Zadrom od 3:0 u utorak. Dobra stvar je da je povreda prošlost za našeg reprezentativca. U subotu je Rijeka neočekivano poklekla u Osijeku (0:2). Kvžić je zaigrao u prvoj postavi i zamijenjen je u 73. minuti. Zvjezdan Misimović (Guizhou Renhe) – isključen u 93. minuti duela protiv japanskog Kawasakija. Guizhou Renhe kod kuće poražen s 0:1 u okviru azijske Lige prvaka, a trenutno su posljednji u grupi sa samo četiri boda iz pet susreta i ostali su bez prilike za plasman u narednu rundu. U petak odigrao čitav meč u gostujućoj pobjedi kod Henana s 2:1. Vedad Ibišević (Stuttgart) – presjedio na klupi domaći trijumf nad Schalkeom (3:1). Ova pobjeda mogla bi značiti i opstanak za Švabe. Ipak, zabrinjava činjenica da je Vedator izgubio status startera, a posljednji gol postigao je još 29. januara u domaćem porazu od Bayerna (1:2). Edin Džeko (Manchester City) – City uz dosta sreće u srijedu kod kuće remizirao protiv fenjeraša Sunderlanda. Naš centarfor u igru ušao u 69. minuti, a prema portalu Whocored.com bio najlošije ocijenjeni igrač svog tima s ocjenom od 6,1. Novi susret Džeko će odigrati već večeras, kada će City ponovo biti domaćin, ovog puta na Etihad dolazi WBA. Edin Višća (Istanbul BB) – odigrao čitav meč u gostujućem slavlju od čak 4:0 kod Gaziantepa BB. Ovim trijumfom Istanbul BB potvrdio povratak u elitu. Elvir Rahimić (CSKA) – nije bio u konkurenciji za sastav CSKA, koji je kao domaćin u revanšu Kupa Rusije izgubio od Krasnodara 0:1 i ostao bez finala. U nedjelju je CSKA slavio kao gost kod Kubana sa čak 4:0, a Elvir je presjedio meč na klupi. Senijad Ibričić (Erciyesspor) – odigrao čitav meč u katastrofalnom domaćem porazu od Istanbulspora (0:5). Kao i ostatak tima utopio se u sivilo, a u 58. minuti dobio žuti karton. Evo i učinka bivših, povremenih, ali i potencijalnih Zmajeva: Ermin Zec (Genclerbirligi) – U susretu 30. kola Superlige Turske, Genclerbirligi je savladao Gaziantepspor zahvaljujući njegovom pogotku. Gol odluke Zec je postigao u 52. minuti, a za svoj tim odigrao je čitav meč. Jasmin Šćuk (Mlada Boleslava) – nastavio sa sjajnim igrama u Češkoj. Ponovo je bio strijelac i to sa bijele tačke u domaćem trijumfu nad Jablonecom (3:2). Trenutno je na trećem mjestu liste strijelaca sa 13 pogodaka, što je podatak vrijedan pažnje, jer se radi o veznom fudbaleru. Ivan Sesar (Akhisar Belediye) – nije bio u konkurenciji za tim koji je kod kuće remizirao (2:2) protiv Kayserispora. Miroslav Stevanović (Alaves) – nije konkurisao za tim na gostovanju kod Huelve. Alaves ostvario važan trijumf od 2:0. Adnan Zahirović (Bochum) – večeras gostuje sa Bochumom Koelnu. Sanjin Prcić (Sochaux) – Sochaux ostvario vrijednu pobjedu u gostima nad Reimsom i u posljednja četiri kola ima realne šanse za opstanak. Bh. internacionalac igrao veoma dobro do 76. minute, kada je zamijenjen. Bahrudin Atajić (Shrewsbury) – ušao u 61. minuti u domaćem porazu od Crewea (1:3) u okviru 43. kola League One. Dino Arslanagić (Standard) – odigrao 90 minuta u domaćem remiju (2:2) protiv Lokerena. Standard je tako upisao još jedan neočekivan kiks u borbi za titulu prvaka Belgije.