907

Legenda Crvenih Đavola

sportske.net
0
Prije 28 godina izvjesni Alex Ferguson stigao je u Manchester United. Ostatak decenije prošao je u dominaciji Liverpoola, a kada je Škot osvojio prvi trofej navijači su mu poručili, "Bravo, uzmi pehar i idi kući, nemoj da se vraćaš!" Alex Ferguson je preuzeo United od Rona Atkinsona koji je u petoj sezoni, poslije očajnog starta i eliminacije iz kupa smjenjen 4. novembra 1986. "Veliki Ron" je bio viđen za smjenu još tokom ljeta, i tada je pominjan Ferguson koji je vodio Škotsku na Mundijalu u Meksiku, a prethodno Aberdeen stavio na evropsku fudbalsku mapu i čak uspio da osvoji Kup Kupova 1983. i onda i Superkup kada su dobili evropskog šampiona Hamburg. Zanimljivo da je prije dolaska u United, Škot bio povezivan sa Wolverhamptonom, odbio je Tottenham, a pričalo se da čeka Liverpool koji je na kraju posao dao klupskoj legendi Daglishu. Na kraju je Ferge sačekao posao u velikom klubu koji je osamdesetih bio u dubokoj sjenci Liverpoola. article-2323305-19AD2B06000005DC-459_634x456 Jučer se navršilo 28 godina od kada je promovisan u menadžera Uniteda. Prvi put na klupi je bio dva dana kasnije 8. novembra protiv Oxforda, izgubio je sa 2:0 na debiju. Tim je bio zapušten, Robson, Whiteside i McGrath važili za pijance bez kondicije, ali kombinacijom discipline i mudrih odluka Ferguson je popravio stvari, te prve sezone je sjedio na klupi u 29 utakmica, pobijedio 11, remizirao 10 i izgubio 8. article-2228628-00E84C3300000190-309_634x337 Na kraju je bio 11. Prvu pobjedu zabilježio je protiv QPR-a 22. novembra, u stvari to je bila jedina u prvih šest mečeva na klupi "Đavola". Ali, tokom sezone je savladao City i Arsenal, komšije je pogurao ka ispadanju, generalno je tim izgledao bolje po njegovom dolasku. Naredne godine je bio drugi, ali nije mogao tokom te decenije da parira Liverpoolu. Uslijedilo je razočaranje u sezoni 1988-89, ekipa je ispala od Foresta u kupu, završili su kao 11. na tabeli. Pričalo se da je 1989. na ivici otkaza, ali su ga direktori kasnije uvjeravali da nisu ni pomišljali na to. Ključ je navodno bilo polufinale kupa protiv Nottingham Foresta koji je bio favorit, u tom trenutku je Fergijev tim bio u seriji od sedam mečeva bez pobjede. Dobili su neočekivano golom Marca Robinsa i ušli u finale. Soccer - European Cup Winners Cup Final - Manchester United v Barcelona - Feyenoord Stadion, Rotterdam Morali su da igraju dva meča u finalu, u prvom je bilo 3:3 protiv Palacea, da bi u ponovljenoj utakmici dobili sa 1:0, bio je to prvi trofej za Fergusona u Unitedu. Čak ni tada nije uvjerio nikoga da zaslužuje mjesto na klupi. "Dobro, osvojio si kup, sada idi kući u Škotsku", poručivali su mu mediji i navijači. Ostalo znate i sami, historija. Naredne godine su osvojili Kup pobjednika kupova, Hughesovim golovima dobili Barcu u finalu, a onda konačno poslije pet godina, Ferguson je uzeo šampionsku titulu i počeo dominaciju u engleskom fudbalu dugu dvije decenije.