907

BiH - Danska

E. H.
0
Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je mnogo velikih utakmica u svojoj realtivno kratkoj historiji. Međutim, možda i najveća se odigrala u oktobru 2003. godine na stadionu "Asim Ferhatović Hase" na Koševu. Pred čak 41.592 gledaoca, Zmajevi su tada ugostili selekciju Danske u odlučujućoj utakmici u kvalifikacijama za odlazak na Evropsko prvenstvo 2004. godine. Bilo je to posljednje kolo kvalifikacija, a pobjedom bi Zmajevi izborili učešće na smotri najboljih evropskih selekcija. Nažalost, završilo je neriješeno, 1:1. Martin Jorgensen je doveo Dance u prednost u 12. minuti, a konačan rezultat u 38. minuti postavio je Elvir Bolić. I pored negativnog rezultata, ova će utakmica ostati upamćena po spektakularnoj atmosferi na Koševu, kakva vjerovatno nikada prije, ali ni poslije nije zabilježena. BiH: Hasagić, Spahić (Baljić), Musić, Konjić (Hrgović), Bajramović (Biščević), Hibić, Bolić, Grujić, Barbarez, Salihamidžić, Bešlija. Danska: Sorensen, Weighorst, Henriksen, Laursen, Niclas Jensen (Nielsen), Helveg, Gravesen, Gronkjar (Larsen), Tomasson, Jorgensen (Rommedahl), Poulsen.
BiH - Danska 1-1 by Lawrence