Njemačka istakla kandidaturu za naslov prvaka: Muller potopio...
Njemačka istakla kandidaturu za naslov prvaka: Muller potopio Portugalce

MUNDIJAL U BRAZILU

B. T.
0
Reprezentacija Njemačke ubjedljivo je započela svoj put ka osvajanju četvrtog naslova prvaka u historiji Mundijala. Danas su na Fonte Nova Areni u Salvadoru savladali selekciju Portugala sa ubjedljivih 4:0, a junak trijumfa je bio Thomas Muller sa tri postignuta gola. Selektor Elfa Joachim Low poprilično je iznenadio sa početnih 11 te je na klupi ostavio fudbalere poput Andrea Schurrlea i Lukasa Podolskog, za koje se očekivalo da će započeti meč. Sa druge strane, Paulo Bento je također napravio jedno iznenađenje i u startnu postavu uvrstio Miguela Velosa umjesto, u posljednje vrijeme standardnog, Williama Carvalha. Njemačka: Manuel Neuer, Jerome Boateng, Mats Hummels, Per Mertesacker, Benedikt Howedes, Phillip Lahm, Sami Khedira, Toni Kroos, Mesut Ozil, Mario Gotze, Thomas Muller. Portugal: Rui Patricio, João Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrão, Raul Meireles, Miguel Veloso, Joao Moutinho, Nani, Hugo Almeida, Cristiano Ronaldo. Portugalci su zaprijetili već u 4. minuti. Ronaldo je sjajno prošao po lijevoj strani te u sredini uposlio Huga Almeidu, ali je fudbaleru Bešiktaša u finišu akcije ponestalo snage za ozbiljniju prijetnju po gol Neuera. Četiri minute kasnije nova šansa za Portugalce. Najbolji fudbaler svijeta Cristiano Ronaldo uputio je udarac prema golu Elfa, ali je Neuer ponovo bio siguran. Samo minutu kasnije Sami Khedira je promašio stopostotnu šansu kada poslije greške golmana Patricija nije uspio zatresti prazan gol. 10. minuta nam donosi novo uzbuđenje pred golom Portugala. Desni bek Joao Pereira je srušio Marija Gotzea u šesnaestercu, a sudija Mažić pokazao na bijelu tačku. Siguran je bio Thomas Muller za vodstvo njemačke reprezentacije i svoj ukupno šesti pogodak na Mundijalima. Sjajnu šansu je imao Nani u 25. minuti. Divan udarac sa nekih 20 metara otišao je malo preko gola. Nijemci povećavaju vodstvo u 32. minuti. Korner je izveo Toni Kroos, a štoper Mats Hummels nadskočio je Pepea i fantastično pogodio za velikih 2:0. To je defanzivcu Borussije iz Dortmunda bio treći gol u bijelom dresu. Nevjerovatnu glupost je napravio Pepe u 37. minuti. Fudbaler Real Madrida je faulirao Mullera, a potom i glavom udario njemačkog reprezentativca i zasluženo zaradio crveni karton. Debakl Portugala je upotpunjen u prvoj minuti sudijske nadoknade. Kroos je ubacio sa lijeve strane, Alves pogriješio u sredini, a Thomas Muller ponovo matirao Patricija. Drugo poluvrijeme je započelo lijepom prilikom za Ozila poslije dodavanja Gotzea. No, Patricio mu je odbranio udarac, a nakon toga je Muller propustio priliku postići hat-trick. Da stvari mogu biti još gore po Portugal potvrđeno je u 63. minuti kada se povrijedio Fabio Coentrao. Nijemci su sa pola snage igrali veći dio drugog poluvremena, a najviše se prijetili iz kontra-napada. Takav je bio i onaj iz 68. minute. Schurrle je briljatno uposlio Gotzea, no ovaj je propustio izglednu šansu. Ipak, 77. minuta donosi novi gol u mreži Patricija. Schurrle je ubacio sa desne strane, golman lisabonskog Sportinga skrenuo loptu, a Muller lako postigao treći, a ukupno osmi pogodak na Mundijalima. Fudbaler Bayerna sada zaostaje sedam golova za rekorderom Ronaldom, a treba reći kako su mu tek 24 godine. Do kraja se rezultat nije mijenjao pa je selekcija Njemačke na izvanredan način došla do pobjede u uvodnoj utakmici Grupe F. Druga utakmica ove skupine igra se tačno u ponoć, a sastaju se Gana i SAD.