Ni Yaya Toure, ni Wilfied Bony: Ovaj čovjek obilježio je...
Ni Yaya Toure, ni Wilfied Bony: Ovaj čovjek obilježio je Afrički kup nacija

HERVE RENARD

M. S.
0
Reprezentacija Obale Slonovače konačno je osvojila pehar namijenjen pobjedniku Afričkog kupa nacija. Ono što nije uspjelo zlatnoj generaciji predvođenoj Didierom Drogbom, za nogom je pošlo braći Toure, Gervinhu, Wilfriedu Bonyju... Obala Slonovače večeras je nakon izvođenja penala savladala Ganu i tako osvojili drugi naslov prvaka Afrike u svojoj historiji. Ipak, Herve Renard je čovjek koji je obilježio ovogodišnji turnir. On je prije tri godine sa Zambijom osvojio Afrički kup nacija, kada je u finalu poslije penala savladao baš Obalu Slonovače. Večeras je, pak, Renard bio na klupi Obale i postao prvi selektor koji je osvojio AKN sa dvije različite reprezentacije. Inače, radi se o bivšem fudbaleru Cannesa, koji je u trenerskom poslu još od 1999. Proslavio se vođenjem afričkih reprezentacija (Zambija, Angola, Obala Slonovače), a prošle sezone trenirao je francuski Sochaux i našeg Sanjina Prcića. Na čelu Obale Slonovače je od jula 2014.