907

Pedro i Messi donijeli radost

M. H.
0
Aktuelni prvak Španije je u super uzbudljivom susretu savladao Athletic Bilbao sa 2:1 kod kuće. Barcelona je u ovaj duel ušla bez nekolicine značajnih igrača, poput Victora Valdesa, Carlesa Puyola, Gerarda Piquea, Jordija Albe i Neymara, koji su povrijeđeni, ali i suspendovanog Serbija Busquetsa. Bilbao je bio malo bolji protivnik u prvih 10 minuta, a najbolju priliku ipak je u 13. minuti propustio Pedro, kada je iz dobre situacije pucao ravno u golmana gostiju. Samo minut poslije Messi u odličnoj prilici, ali golman je ponovo na visokom nivou. U 18. minuti Argentinac je postigao i gol, koji je opravdano poništen zbog ofsajda. Novu priliku Katalonci su imali u 20. minuti, kada je Adriano odlično tukao, a lijevi bek Balenziaga izbacio s nekih metar od gola i tako spriječio sigurno vodstvo domaćih. U 30. minuti sreća je bila saveznik tima s Nou Campa. Aduriz je prelijepim udarcem makazicama pogodio stativu, a u nastavku akcije Pinto je odbranio novi pokušaj fudbalera Bilbaa. Zaista dosta sreće za domaće je bilo u tim trenucima. Samo dvije minute kasnije uzvratili su domaći. Sjajna lopta Messija za Pedra, koji nesebično upošljava Alexisa Sancheza, a ovaj sa samo pet metara pogađa prečku. Bio je to nevjerovatan promašaj napadača Barcelone. U 38. minuti zabilježili smo novi pokušaj Sancheza, ali golman Iraizoz bio je na visini zadatka. Samo minut kasnije Iraizoz odbranio je i solidan pokušaj Pedra. Do kraja poluvremena ostalo je 0:0, uprkos velikom broju prilika. Kazna za silne promašaje aktuelnog prvaka Španije stigla je u 50. minuti, kada je nakon greške Bartre Aduriz savladao Pinta. To je izazvalo pravi njev na tribinama, te su navijači izvadili bijele maramice tražeći odlazak Tate Martina s trenerske pozicije. U 58. minuti Katalonci su bili blizu izjednačenja, ali je večeras sjajni Iraizoz odbranio odličnu priliku u kojoj se našao Pedro. Samo dvije minute kasnije fantastična asistencija Alexisa, a Lionel Messi promašuje ono što je redovno pogađao. To je dodatno razljutilo navijače na tribinama, koji su kivni na Argentinca, jer u posljednje vrijeme igra u neprepoznatljivoj formi. Uslijedila je prava ofanziva Barcelone kakvu odavno nismo vidjeli. To se isplatilo u 72. minuti. Dani Alves sjajno je prošao po desnoj strani, uposlio Sancheza koji loše šutira, a lopta neočekivano stiže do Pedra koji ju je rutinski pospremio u mrežu za 1:1. Već u narednoj akciji Messi se struštio ka gostujućem golu, De Marcos ga zaustavio, a sudija svirao slobodan udarac. Činilo se da je prekršaj bio u kaznenom prostoru, ali sudija je mislio drugačije. To Argentincu nije smetalo te je sa 16 i pol metara probio živi zid i savladao Iraizoza za 2:1. Bio je to veliki preokret u kratkom vremenskom periodu. Ovaj rezultat ostao je do kraja, a Mascherano je bio junak, jer je u 92. minuti spriječio siguran gol gostiju. S ovom pobjedom Katalonci su ostali u utrci za titulu prvaka Španije, tačnije odbranu tog naslova. Tim s Nou Campa sada četiri kola prije kraja Primere zaostaje četiri boda za liderom, Atleticom Madridom, koji ima 85 bodova. Real Madrid je treći sa 79 bodova, ali i susretom manje.