15. 10. 2013 - 15:41
Safetovi Lavovi, u Litvi ne ponavljajte greške s prošle četiri...
907
Safetovi Lavovi, u Litvi ne ponavljajte greške s prošle četiri povijesne utakmice!

Poruka i podrška iz Hrvatske

Index.hr
0
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u utorak od 19 sati igra povijesnu utakmicu u Litvi. Izabranici Safeta Sušića bi pobjedom izborili plasman na prvo veliko natjecanje u povijesti, Svjetsko prvenstvo u Brazilu. Termin "povijesna utakmica" budi loša sjećanja u navijačima Bosne i Hercegovine, budući da su njihovi nogometaši prethodna četiri povijesna dvoboja izgubili. Sve je počelo prije deset godina kada je na Koševu 11. listopada gostovala Danska. Nezapamćena euforija vladala je u Bosni i Hercegovini, ujedinila se i muzička elita, te su uz pjesmu "Hajmo Bosno, hajmo Hercegovino" na travnjaku dočekani Salihamidžić i društvo. Pobjeda u tom susretu vodila je momčad Bake Sliškovića na Europsko prvenstvo. Međutim, već u 12. minuti šok za 35 tisuća navijača. Martin Jorgensen je iskoristio tremu domaćih igrača i ušutio Koševo. Uspjela je BiH izjednačiti u 38. minuti preko Elvira Bolića, ali do kraja susreta isprepadana Bakina momčad nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti Dancima. Bila je to prva i posljednja prilika za Konjića, Barbareza, Salihamidžića, Baljića, Bolića i ostale da izbore veliko natjecanje. Na novu euforiju čekalo se šest godina i Ćiru Blaževića. Odlično je BiH odigrala kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, te završila u skupini iza nedodirljive Španjolske, a ispred Turske što je bilo dovoljno za plasman u doigravanje. Tamo je Ćirine Zmajeve čekao najteži suparnik - Portugal, ali bez najboljeg igrača Ronalda. U prvoj utakmici u Portugalu BiH je izgubila 1:0 i s velikim očekivanjima je dočekan uzvrat u Zenici. Ćiro se nije dvoumio, te je od prve minute napao Portugalce s Džekom i Ibiševićem u sastavu. U prvom poluvremenu, koje je BiH odigrala očajno, nije bilo golova, što je bosanskohercegovačkog izbornika natjeralo da veznjaka Medunjanina zamijeni još jednim napadačem Muslimovićem. S trojicom u napadu, BiH je igrala još lošije i Portugalci su preko Meirelesa poveli u 56. minuti i riješili pitanje o tome tko će u Južnoafričku Republiku. Nakon poraza Ćiro je izgubio kompas, te za eliminaciju optužio ozlijeđenog Misimovića jer je smatrao da je veznjak Wolfsburga odglumio ozljedu. Ćiru je naslijedio Safet Sušić, najbolji bosanskohercegovački nogometaš svih vremena. I pod njegovim vodstvom BiH je dobro igrala u sljedećim kvalifikacijama, te je došla do novog povijesnog dvoboja. Pobjedom u Parizu protiv Francuske, Papetova momčad bi izborila Europsko prvenstvo. Odigrala je BiH jednu od najboljih utakmica u svojoj povijesti i pogotkom Edina Džeke vodila sve do 75. minute, kada je kapetan Spahić napravio veliku glupost, izgubio loptu, srušio Nasrija i poklonio Francuzima izjednačenje iz jedanaesterca, a svoju reprezentaciju odveo u doigravanje. Pariškim remijem BiH je izborila novi baraž, a tamo i novi šok. Ponovno Portugalci, ali ovaj put pojačani Ronaldom. U Zenici u prvoj utakmici dokvalifikacija nije bilo golova, a u Lisabonu je BiH izdržala samo sedam minuta. Ronaldo je pogodio iz slobodnjaka nakon što mu je bosanskohercegovački vratar Begović ostavio prazan skoro cijeli gol. Nani je sjajnim udarcem pogodio za 2:0, a vodstvo domaćih je smanjio Misimović iz jedanaesterca. Početkom drugog dijela Ronaldo je još jednom prevario Begovića, a Lulić je zbog prigovora isključen. BiH se nije predala, uspjela je smanjiti preko Spahića u 65. minuti. Međutim, do kraja susreta su Portugalci s još tri gola dokrajčili Džeku i društvo. U Kaunasu u utorak će BiH prvi put biti favorit u odlučujućoj utakmici. Reprezentacija Litve je već ranije ostala bez šansi za Svjetsko prvenstvo, a i velika je razlika u kvalitetu između te dvije reprezentacije. Ovaj put Bosnu i Hercegovinu na putu do Brazila može zaustaviti samo strah od uspjeha...