907

SJAJNA GENERACIJA

Kenan HADŽIĆ
0
Tog 11. oktobara 2003. godine u Sarajevu se osjećao miris pobjede, tog dana Sarajevo je pričalo u isti glas i ama baš svaki dio grada bio je obojen u plavo-bijelo. Tih dana navijačka pjesma "Hajmo Bosno, hajmo Hercegovino" kao nešto novo pjevala se u svakom kafiću i u svakom društvu, naša fudbalska reprezentacija bila je tema broj 1 svih medija i svih dešavanja i nikada nismo bili bliži odlasku na veliko takmičenje. Tog 11. oktobra Bosna i Hercegovina je igrala za Portugal, igrala je za Evropsko prvenstvo. Nakno što smo Dance "preslušali" na Parkenu sa 0:2 golovima Barbareza i Baljića, misija zvana EP nije izgledala tako daleko, a mnogi stručnjaci su nam davali i više šansi nego Danskoj. Utakmicu na prepunom Koševu posmatralo je oko 35.000 navijača, ali utakmica za naše momke nije počela najbolje. Danci su uspjeli povesti u 12. minuti nakon greške odbrambenih igrača BiH. Jorgensen je sam prošao u šesnaesterac i sa pet metara matirao Hasagića. A onda, igrala se 38. minuta kada je nakon duge lotpe Spahića, na desnoj strani loptu prihvatio Hasan Salihamidžić, fantastično je ubacio u 16 metara, a tamo nebeskim skokom Elvir Bolić fantastično pogodio za 1:1 i erupciju Koševa. Do kraja susreta BIH je imala nekoliko prilika, ali nije uspjela doći do pobjede i do plasmana na EP i to je prva u nizu propuštenih šansi da se prije Brazila plasiramo na jedno od velikih takmičenja. BiH: Hasagić, Spahić (Baljić), Musić, Konjić (Hrgović), Bajramović (Biščević), Hibić, Bolić, Grujić, Barbarez, Salihamidžić, Bešlija. Danska: Sorensen, Weighorst, Henriksen, Laursen, Niclas Jensen (Nielsen), Helveg, Gravesen, Gronkjar (Larsen), Tomasson, Jorgensen (Rommedahl), Poulsen. https://www.youtube.com/watch?v=3ufqH5u1-l8