DAS IST DIE MANNSCHAFT! Njemačka je prvak svijeta!
907

SP u Brazilu

V. K.
0
Njemačka nogometna reprezentacija četvrti je put u historiji osvojila naslov svjetskog prvaka. Nakon 24 godine Elf je ponovno na tronu.
U finalnoj utakmici Svjetskog prvenstva u Brazilu Njemačka je nakon produžetaka pobijedila Argentinu s 1-0, a u junaka se prometnuo ''čovjek s klupe'' Mario Götze. U 113. minuti se po lijevoj strani sjurio Andre Schürrle i nabacio u kazneni prostor gdje je Götze primio loptu na prsa i potom ljevicom pogodio suprotni ugao argentinskog golmana Sergija Romera. Prvi su put u historiji Gaučosi' primili gol u produžecima, ali taj ih je jako skupo koštao. Njemačka je nakon sjajne polufinalne pobjede protiv domaćina Brazila (7-1) ušla kao favorit i u završnu utakmicu prvenstva, čak i nakon što joj se neposredno prije početka povrijedio Sami Khedira, pa ga je morao zamijeniti Christoph Kramer. I on je, međutim, izašao nakon pola sata zbog udarca u glavi, a umjesto njega je ušao jedan od junaka Schürrle. Argentina je ostavila bolji dojam nego u prethodnim utakmicama, a imala je i nekoliko velikih prilika. U 21. je minuti Toni Kroos pogriješio i gurnuo loptu prema Gonzalu Higuainu koji se našao sam pred njemačkim golom, ali nije bio precizan. Zabio je devet minuta kasnije, ali je gol opravdano poništen zbog ofsajda. Kroos je u 43. minuti pucao s ruba šesnaesterca, ali je njegov udarac odbranio Romero, a u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Benedikt Höwedes je glavom poslao loptu u stativu. U drugoj minuti nastavka Barcelonin je nogometaš Lionel Messi iz dobre situacije poslao loptu pored stative, a devet je minuta kasnije sudac Nicola Rizzoli oštetio Argentinu. Njemački golman Manuel Neuer je istrčao s gola i unutar šesnaesterca izbio loptu ispred Higuaina, ali ga je pritom i pogodio koljenom u glavu. Italijan je, međutim, dosudio prekršaj Higuainu?! Utakmica je završila u produžecima u kojima su prije gola Götzea obje ekipe imale po jednu veliku priliku. Najprije je Romero odbranio udarac Schürrleu, a potom je Rodrigo Palacio iz stopostotne šanse poslao loptu pored gola. U konačnici je Njemačka postala prva evropska reprezentacija koja je osvojila naslov svjetskog prvaka u jednoj od Amerika. Također, prvi se put u historiji dogodilo da su na tri prvenstva zaredom na tronu europske reprezentacije. Italija je bila prvak 2006. godine, Španjolska četiri godine kasnije, a sada je kruna u njemačkim rukama. Prije ovog naslova Elf je bio svjetski prvak 1954., 1974. i 1990. godine.
Germany 1 - 0 Argentina M. Götze by Yariga Net